DünyaGüncel

Yunanistan’da Mültecilerin geri gönderilmelerine karşı yürüyüş yapıldı

“Yunanistan ve Türkiye sınırlarındaki cinayetleri, geri göndermeleri ve işkenceyi durdurun” diyen mülteciler Atina’da Göç ve İltica Bakanlığı’na yürüdü.

Geri Göndermelere ve Sınır Şiddetine Karşı Açık Toplantı’nın çağrısıyla 8 Haziran tarihinde Nikaia metro istasyonunda toplanan Mülteciler, Göç ve İltica Bakanlığı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yunanistan’da yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeli mültecilerin de katıldığı protesto da sık sık ‘Sınırlara hayır, uluslara hayır, deportları durdurun! Biz buradayız, mücadele edeceğiz, herkese hareket etme özgürlüğü! Geri göndermeleri durdurun!’ sloganları atıldı.

Göç ve İltica Bakanlığı önüne varan kitle, sprey boya ile bakanlığın giriş kapısındaki duvara ‘Adalet yoksa barışta yok’ Geri göndermeleri durdurun’ yazılamalarını yaptı.

Bakanlık önünde yapılan bir basın açıklamasından sonra kitle tekrar sloganlarla Nikaia metro istasyonuna yürüyerek protestoyu sonlandırdı.

Sınırlar ölüm bölgelerine dönüştürüldü

Açık Toplantı adına yapılan basın açıklamasında Avrupa/Yunanistan sınırlarının askerileştirilmiş hak ihlalleri ve ölüm bölgelerine dönüştürüldüğü vurgulaması yapıldı.

Açıklamada, Yunanistan ve Meriç Nehri arasındaki sınırında birkaç ay içinde en az üç kişi hayatını kaybettiği kaydedildi. Sınırlarda yaşanan ölümlerin kaza olmadığının altını çizen Açık Toplatı, 1994’ten beri 4000’den fazla kişinin Yunanistan sınırlarında hayatını kaybettiğini ve bunun AB sınır rejiminin Yunan devletine dayattığı göç politikalarının sonucu olduğunu belirtti.

AB ve Yunan yasalarına göre yasadışı olan geri göndermelere de değinen Açık toplantı, AB sınırlarında sistematik olarak geri göndermelerin olduğunu ve Ege Denizi’nde Frontex tarafından desteklenen Yunan Sahil Güvenliği’nin sadece 2021 yılında 20.000’den fazla mülteciyi yasadışı olarak geri gönderdiğinin altını çizdi.

Avrupa sınır ve sığınma rejimlerinin ırkçı ikiyüzlü politikalarına ve uygulamalarına son verilmesi çağrısında bulunan Açık Toplantı, ‘Sınırdaki hiçbir ölümü unutmayacağız ve affetmeyeceğiz! Sınırların ve devletlerin zulmüne karşı mücadele eden herkesin yanındayız. Herkesi geri göndermelere ve sınır şiddetine karşı ayaklanmaya ve bize katılmaya çağırıyoruz’ sözleri ile açıklamayı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu