GüncelLGBTİ+

YDK: Onur Ayımız ve 30. yılında İstanbul Onur Haftası kutlu olsun!

YDK, Bu yıl ki Onur Yürüyüşü'nün yasaklanmasına ilişkin ise "Baskı ve yasaklamalar karşısında varoluş mücadelemizden, yürüyüşümüzden vazgeçmiyoruz" dedi.

Yeni Demokrat Kadın (YDK), Onur Ayına ve 30. İstanbul Onur Haftasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, LGBTİ+’lara dönük artan saldırılara karşı mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Açıklama, “Stonewell’dan bugüne dek adil, eşit, özgür bir dünya talebi için LGBTİ mücadelesini büyüten ve bu yıl 30.’su düzenlenecek İstanbul Onur Haftası’nı, lubunyaların Türkiye’nin dört bir yanından, üniversitelerden, sokaklardan ve kampüslerden yükselen isyanını, onur direnişini coşkuyla selamlıyoruz. Katledilen, intihara sürüklenen, varoluş mücadelesi yürütürken yaşamını yitiren tüm LGBTİ+’ları saygı ile anıyoruz” sözleriyle başladı.

Ardından Onur Yürüyüşü’nün tarihi hatırlatıldı. 26 Haziran 1969’da başlayan ve tüm LGBTİ+ hareketine yayılan Onur Yürüyüşü’ne dair, “Dünyadaki LGBTİ+’ların yaşamları, hakları ve kazanımları için heteroseksist düzenin yoğun baskı ve saldırıları karşısında varoluş mücadelesi yürüttüğü, her geçen gün bu mücadelede önemli bir ivme yakaladığını göstermekte. Türkiye’de ise Onur Haftası, 1993 yılından bugüne Haziran ayının son haftasında çeşitli etkinlik ve eylemlerle kutlanıyor” denildi.

LGBTİ+’lara yönelen şiddet cezasızlık politikasıyla aklanıyor!

YDK, açıklamasında heteroseksist patriyarkal düzenin LGBTİ+’lara dönük her türlü baskısı, şiddeti ve ayrımcı saldırılarının günden güne arttığını ve yaşamları, varoluş mücadeleleri tehdit ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Yaşadığımız coğrafyada ise TC devleti LGBTİ+’lara dönük sistematik saldırı politikalarıyla, LGBTİ+’ların hak ve kazanımlarını, mücadelelerini engelleyeme, yaşamlarını baskı ve tehdit altına alarak şiddete açık hale getirmeye devam ediyor. Devletin sistemli olarak geliştirdiği bu saldırı politikaları LGBTİ+’lara yönelen şiddeti cezasızlık politikasıyla aklamaya çalışırken, yine beraberinde failleri cesaretlendirmektedir. Bu politikaları devlet destekli faşist çete ve mafya örgütlenmelerin Eryaman’dan Ülker Sokağa trans kadınların yaşam alanlarına dönük saldırılarından bilmekteyiz.”

Açıklamanın devamında, bu yıl ki Onur Haftası etkinliklerine dönük yasaklamalara dikkat çekildi. 20-26 Haziran tarihleri arasında yapılacak etkinliklerin Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı hatırlatıldı. 2015 yılından beri devam eden yasaklamalara ilişkin “Yaşamlarımıza, haklarımıza yönelen bu yasaklamaları, saldırıları tanımıyoruz!” denildi.

“Heteroseksist düzeninizi isyanımızla yıkacağız!”

YDK, geçen yıl Taksim’deki yasağa karşın başlayan direnişi de hatırlatarak “Her sene olduğu gibi yasaklamalar karşısında aynı coşku ve kararlılıkla her yürüyüşümüz onur yürüyüşü demeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Onur Yürüyüşü başta olmak üzere çeşitli etkinlik ve eylem yasakları ile LGBTİ+’ların yaşam ve hak mücadelesini engelleyen, gökkuşağına tahammül edemeyen heteroseksist düzene karşı her yürüyüşümüz onur yürüyüşü olacak. Heteroseksist patriyarkal düzenin LGBTİ+’lara dönük sistematik saldırı politikalarına karşı mücadele etmeye, varoluş mücadelesi yürüten lubunyaların direnişine omuz vermeye, birlikte mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Baskı ve yasaklamalar karşısında varoluş mücadelemizden, yürüyüşümüzden vazgeçmiyoruz! Her yürüyüşümüz onur yürüyüşü olacak! Heteroseksist düzeninizi isyanımızla yıkacağız!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu