GüncelLGBTİ+

Tehdit edenler değil, LGBTİ+’lar gözaltına alındı .

Beyazıt Kampüsü’nde piknik yapmak isteyen LGBTİ+’lar önce tekbir getiren bir grup tarafından tehdit edildi, ardından polis tarafından gözaltına alındı.

30. Onur Haftası etkinlikleri nedeniyle LGBTİ+’lara yönelik baskı ve saldırılar hız kesmeden devam ediyor.  Sürekli etkinlikleri yasaklanan ve gözaltına LGBTİ+’ların, son olarak İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde yapmak istedikleri vegan piknik etkinliği engellendi.

Tekbir getirerek okul önünde toplanan ve LGBTİ+’ları tehdit eden gruba herhangi bir yaptırım uygulanmazken, 26 LGBTİ+ aktivisti dün akşam (17 Haziran) saatlerinde ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’ndeki İstanbul “Emniyet” Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltılar, bu sabaha karşı (18 Haziran) serbest bırakıldı.

Ne olmuştu?

30. Onur Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu – BÜLGBTİ+’nın saat 16:00’da düzenleyeceği vegan piknik için, ayrımcılık ve tehdit içeren sloganlar atan bir kitle okulun önünde toplandı.

Kitle “Ülkemizde sapkınlık istemiyoruz”, “Beyazıt uyuma, sapkınlığa karşı çık,”, “Tekbir, Allah-u Ekber” diye bağırarak kampüsteki öğrenciler üzerinde uzun süre tedirginlik yarattı.

Piknik, linç ve saldırı tehditleri nedeniyle iptal edildi.

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu | BÜLGBTİ+ konuyla ilgili, LGBTİ+’lara “güvenli alanlara çekilme” uyarısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu