EkolojiGüncel

ORÇEV’den dolgu projesine yürütmeyi durdurma

5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde açıklama yapan Ordu Çevre Derneği, Melet ve Turnasuyu Irmakları arasında deniz dolgusu ve bisiklet yolu adıyla yapılmak istenen projeye karşı açtıkları davadan proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldıklarını ifade etti

Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) bölgedeki maden, dolgu projesleri, orman tahribatı gibi rant temelli projelere karşı sürekli olarak yürttüğü fiili ve hukuki mücadeleden bir zafer daha geldi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü için yaptığı açıklamada “Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Ne yazık ki, dernek olarak gün için özel bir açıklama yapamıyoruz.

Çünkü Ordu 1. İdare Mahkemesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) çevreyi kirletme projesi hakkında bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı verdi” diyen ORÇEV, Rıhtım ile Melet Irmağı arasında yapılmak istenen dolgu projesi ve Melet Irmağı’nın doğu kenarına yapılmak istenen balıkçı barınağı için açılan davalarda lehlerine aldıkları sonucun ardından Melet ve Turnasuyu Irmakları arasında deniz dolgusu ve bisiklet yolu adıyla yapılmak istenen projeye karşı açılan davadan da olumlu sonuç geldiğini açıkladı.

OBB zarar veriyor

Mahkemenin projenin ekosisteme zarar vereceğine kanaat getirdiğini ifade eden ORÇEV, “Bu kadar zarar verici bir projenin belediye tarafından yapılmak istenilmesi OBB’nin ilimizin ekolojik yapısını korumadığını gösteriyor” dedi. ORÇEV açıklamasında, OBB’nin projelerinin yanlış, uygulanamaz olduğu vurgulanarak şunlar söylendi:

Ordu Büyükşehir Belediyesi projelerinin neredeyse tümü tartışmalı. Beton sevicilik egemen. Fatsa’daki fenerli adaya seyir terası projesi yapan bir belediyenin kamu hizmet anlayışı sorgulanır. Anlamsız projelerle halkın paraları çarçur ediliyor. Yandaşlara kaynak aktarılıyor. Bu keyfiyet yetmezmiş gibi mahkeme kararlarına da uymuyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu