Güncel

Nurhak’ta ölümsüzleşenler mezarları başında anıldı

Nurhak'ta 1971'de ölümsüzleşen Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan, İstanbul ve İzmir'de bulunan mezarları başında anıldı. Anmalarda, Nurhak'ta ölümsüzleşenlerin şahsında devrim şehitlerinin mirasını zafere taşıma sözü yinelendi.

Nurhak’ta 31 Mayıs 1971’de ölümsüzleşen devrimci önderler Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan mezarları başında anıldı.

İstanbul 

Birleşik Mücadele Güçleri, Nurhak’ta ölümsüzleşen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucularından Sinan Cemgil’i Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı. Cemgil’in fotoğrafı ve “Öldükleriyle kalmadılar” dövizleriyle mezar başına yürüyen BMG, yürüyüş boyunca “Devrim savaşçıları ölümsüzdür”, “Onlara sözümüz devrim olacak”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız” sloganları attı.

Cemgil, Manga ve Özdoğan şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan anmada, Cemgil, Manga ve Özdoğan’ın Denizlerin idamını engellemek için çıktıkları yolda Nurhak dağlarında ölümsüzleştikleri belirtildi. “Onların yaktığı ateş 51 yıldır harlamaya devam ediyor” denilen anmada, Nurhak savaşçılarının çok kısa sürede 68 kuşağının devrimcilerinden 71 kopuşunun önderleri konumuna geçtiği vurgulandı.

İZMİR

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) mezar başında bir ana yaptı.

Buca Emek ve Demokrasi Güçleri, Nurhak’ta katledilen devrimci önderleri Eski Buca Mezarlığı’nda bulunan Alparslan Özdoğan’ın mezarı başında andı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni ve çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcisinin katıldığı anmada kitle, mezarlık kapısından Özdoğan’ın mezarı başına “Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma”  sloganlarıyla yürüdü.

Özdoğan, Cemgil ve Manga şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan anmada, Buca Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortak açıklamayı Caner Canlı okudu. Canlı, güncel durumda devrimci dayanışmayı arttırmanın bir zorunluluk olduğunu ifade ederek, “Yıllardan beri burada anmalar yapıyoruz. İstiyoruz ki Alpaslan Özdoğan, Kadir Manga, Sinan Cemgil hiç unutulmasın. Çünkü buradan bir devrim ateşi yakılmaya çalışıldı. 31 Mayıs Nurhak unutulmamalı” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ise, “Onları anmak devrim ve sosyalizm mücadelesini bugün ve yarın zafere ulaştırma kararlılığıdır. Bugün yoldaşlarımızı andığımız gibi Gezi ayaklanmasının da yıldönümündeyiz. Geziden aldığımız sonuç da yine Alpaslanlardan aldığımız güç ve mirasın sonucudur. Bütün bunları birleştirerek bu coğrafyada mutlaka ve mutlaka devrim ve sosyalizmi kazanacağımıza olan inancımızı, kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu