EkolojiGüncel

Muğla’da son beş günde 17 orman yangını

Muğla’da ormanlık alanlara giriş valilik kararıyla haziran ayından itibaren 31 Ekim 2022’ye dek yasaklanmasına rağmen son beş günde 17 bölgede orman yangını çıktı.

6 Haziran Muğla’nın Bodrum ilçesi Bitez Mahallesi ve Köyiçi mevkisindeki makilik ve tarım arazisinde orman yangını çıktı. Rüzgârın etkisiyle alevler kısa sürede yayıldı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri bölgeye sevk edildi.

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde çıkan orman yangınları ekiplerin müdahalesi sonucu söndürüldü.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre ise yangınların nedeni yıldırım düşmesi.

Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Ula, Marmaris, Menteşe, Milas ve Bodrum ilçelerinde çıkan yangınlarda yaklaşık 2 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Muğla’daki bazı ormanlık alanlara giriş, 31 Ekim 2022’ye dek yasaklandı. Muğla Valiliği tarafından yapılan 2022/2 sayılı Orman Yangınları Önleyici tedbirler’e göre amaç: Kent sınırları içerisinde orman ve kırsal alanlarda çıkabilecek yangınları önlemek.

31 Ekim’e kadar girişlerin yasaklandığı bölgeler şöyle:

Gökova Körfezi, Ula, Akbük, Datça Reşadiye Yarımadası, Güvercinlik, Göltürkbükü, İztuzu, Köyceğiz Gölü, Dalyan, Göcek, Faralya, Kelebekler Vadisi, Menteşe Kavak ormanları ve Yatağan.

Belirtilen alanlara yetkililerden izni alınmadan girilemeyecek, etkinlik ve piknik yapılamayacak, araç park edilemeyecek.

Karar kapsamında orman içi ve yol kenarlarında bulunan turizm tesisleri, çadır kamp ve piknik alanları ile düğün ve eğlence organizasyonlarında havai fişek, dilek balon, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin kullanımı da yasak.

Söz konusu bölgelerde süren denetimler aracılığıyla, yasağı ihlal edenler hakkında cezai işlem uygulanacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu