DünyaGüncel

İtalya Pisa’da Askeri Üsse hayır eylemi

İtalya'daki anti-emperyalist gruplar, hükümetin yeni bir askeri üs açma planını protesto etmek için Pisa'daki Coltano köyüne yürüdü.

2 Haziran Perşembe günü İtalya’daki anti-emperyalist gruplar, hükümetin yeni bir askeri üs açma planını protesto etmek için Pisa’daki Coltano köyüne yürüdü.

Aralarında Potere al Popolo, Komünist Yeniden Kuruluş Partisi (PRC), Komünist Gençlik Cephesi (FGC), Si Cobas sendikası, USB Union, İtalyan Komünist Partisi (PCI), FGCI, OSA vb.’nin de bulunduğu çeşitli örgütlerden binlerce kişi yürüdü. Eylemin yapıldığı 2 Haziran, İtalya’da Cumhuriyet Bayramı olarak da kutlanıyor.

İtalya hükümeti Coltano’daki San Rossore Park’ta 74 hektarlık bir arazide askeri bir üs inşa etmek için 190 milyon euro bütçe ayırdı. Pisa’da zaten hali hazırda birkaç İtalyan askeri üssü ve ABD kampı var. Yeni üs, Toskana 1. Carabinieri Paraşüt Alayı Özel Müdahale Grubu ve diğer birimlerin karargahı olarak kullanılacak.

Coltano sakinleri ve bölgedeki anti-emperyalist kesimler bu projeye karşı “Temelsiz Hareket” oluşturdu. Hareket, “stratejik bir savaş merkezi haline gelmekte olan, zaten dayanılmaz bir şekilde askerileştirilmiş bir bölgede yeni bir üsse, ihtiyaçlarımızdan çok daha uzaktaki kurumsal odalarda gizlice karar verildiğini” söylüyor.

Potere al Popolo (Halkın Gücü), “Bu üssün Coltano’da veya başka bir yerde inşa edilmesine gerek yok. Ekolojik geçiş ve planlama gibi daha önemli konular için kaynaklara acilen ihtiyaç var.” derken; İtalyan Komünist Partisi (PCI) ve İtalyan Komünist Gençlik Federasyonu (FGCI) yaptıkları açıklamada, Coltano, Pisa, Toskana bölgesi ve İtalya’nın bir bütün olarak yeni askeri üslere değil, tamamen farklı bir ekonomik ve sosyal modele ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Kaynak: Mücadele Birliği

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu