DünyaEmekGüncel

İngiltere’de demir yolu işçileri son 30 yılın en büyük grevinde

İngiltere'de demir yolu işçileri bugün son 30 yılın en büyük grevini gerçekleştiriyor. Hafta sonuna dek sürecek greve Londra'da metro çalışanları da katıldı.

İngiltere, İskoçya ve Galler’de demir yolu işçileri son 30 yılın en büyük grevine çıktı. Bugün başlayacak ve cumartesi gününe dek sürecek greve 40 binden fazla işçinin katılması bekleniyor. İşçiler; işten çıkarmaların önlenmesi, ücretlerin makul oranda arttırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) görüşmelerde anlaşma sağlanamaması halinde grevlerin yoğunlaşacağını söyledi. RMT, hükümete, anlaşma sağlanması için devreye girme çağrısı yaptı. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise görüşmelerin sendikalar ve işverenler arasında yapılması gerektiğini belirtti.

Grev günlerinde normal hizmetlerin yalnızca yüzde 20’si gerçekleştirilecek. Trenler her zamankinden çok daha geç hareket etmeye başlayacak ve seferlerini çok daha erken sonlandıracak.

Başkent Londra’da metro çalışanları da greve katılacak. Grevler nedeniyle ülkede otoyollarda da trafikte yoğunlaşma bekleniyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu