DünyaGüncel

Hollanda’da Ermeni Devrimciler Anıldı

Partizan Hollanda, Almelo şehrinde bulunan Yerevan Vakfı'nda "Paramazlar'dan Nubar Ozanyan'lara Uzanan Tarih Bizim' şiarıyla anma etkinliği düzenledi.

Almelo: Yapılan açılış konuşması ile başlatılan etkinlikte şu sözlere yer verildi: “Nice devrimciyi yitirdiğimiz Mayıs ayında, soykırıma uğrayan, yok edilmeye çalışılan Ermeni ulusunun evlatları olan Ermeni devrimcileri ayrıca anmak, onların tarihine ve mirasına sahip çıkmam bir onurdur.”
Konuşmanın ardından saygı duruşu için yapılan çağrı ise şu şekildeydi: “Sizleri, Ermeni sözünün fısıldanamadığı dönemlerde soykırımı yazan ve geçtiğimiz 18 Mayıs’ta andığımız İbrahim Kaypakkaya; 6 Mayıs’ta 50. şehadet yılı olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan; Haki Karer ve zindanlarda bedenlerini ateşe veren Dörtler; idam sehpalarında ‘Yaşasın Sosyalizm’ diye haykıran Paramaz ve yoldaşları; Yüzbinleri sokağa döken Hrant Dink; Manuel Demir, Hayrabet Honca, Armenak Bakırciyan, Nubar Yalımyan, Nubar Ozanyan ve ismini sayamadığımız bütün devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyoruz.” 
Saygı duruşu sonrasında Grup La Liberta sahne aldı. Ermeni enstrümanı olan daduk dinletisiyle başlayan grup üyesi çaldığı daduk’un Rojava’da ölümsüzleşen Nubar Ozanyan’ın hatırası olduğuna değindi.
Dinleyicilerin coşkulu katılımıyla Ermenice marşlar ve türküler dillendiren Grup La Liberta’nın ardından Onur Olgun sahneyi devraldı. Partizan geleneğinin marşlarını söyleyen Onur Olgun aynı zamanda geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren devrimci Ozan Garip Şahin’in anısına Ozan’ın bestelediği bir türküyü de seslendirdi. Anma programının son bölümünde Cemo Doğan ve Sinan Demir Kürtçe türküler söyledi ve etkinlik Kaypakkaya anma gecesine yapılan çağrı ile sonlandırıldı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu