GençlikGüncel

Gençlik örgütleri, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı andı

Gençlik örgütleri, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın ölümsüzlüğünün 50'nci yılında Taksim'den Dolmabahçe'ye yürüdü.

Gençlik örgütleri, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı ölümsüzlüklerinin 50’nci yılında andı. Taksim’de bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde, “Emperyalizm ve kapitalizme karşı Denizlerin yolunda sürüyor mücadele” pankartı açan gençlik örgütleri Dolmabahçe’ye yürüdü.

Yürüyüş boyunca “Deniz, Yusuf, İnan, savaşa devam”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutmayın”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Denizlere sözümüz devrim olacak” sloganlarını atan gençler, “Emperyalizme karşı Deniz olmalı”, “Denizlerin ve Mahirlerin yolunda bu düzeni yıkacağız”, “Denizlerin yolunda gençlik kavgada” dövizleri taşıdı. Yürüyüşte Gündoğdu marşı okundu.

Yürüyüş boyunca Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın üniversite kampüslerinden fabrikalara, köylü toprak işgallerine kadar mücadele yolunu açtığı, 6. Filo eylemlerinde antiemperyalist direnişi omuzladığı vurgulanarak, 68 devrimci kuşağının mirasının, Denizlerin, Mahirlerin, İbrahim Kaypakkaların, Mazlumların yaktığı meşalenin gençliğin mücadelesinde yaşadığı haykırıldı.

Dolmabahçe Sarayı önünde yürüyüşü sonlandıran devrimci gençler, anmayı Deniz, Yusuf ve Hüseyin şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlattı. Adnan Yücel’in “Biz kazanacağız” şiirinin okunduğu saygı duruşu sonrası, gençlik örgütleri adına basın açıklamasını Ege Şahin okudu.

Faşizme karşı Denizlerin, Mahirlerin, Kaypakkayaların yolunda

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın 6. Filoya, emperyalizme ve kapitalizme karşı ölümü göze alarak mücadeleye yürüdüğünü söyleyen Şahin, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi devrimci önderlerin geçici bir fikir için değil, ezilen halklar, işçiler ve emekçilerin kurtuluşu için mücadele ettiğini kaydetti.

Emperyalizme ve kapitalizme karşı Denizlerin yolundan yürümeye devam edeceklerini vurgulayan Şahin, “Devrimci gençlik bugün de Denizlerin açtığı yoldan emperyalizme ve kapitalizme karşı mücadeleyi büyütmeye ve sürdürücüsü olmaya devam ediyor. Onlar gençliğe; direnmeyi, yılmadan mücadele etmeyi öğretirken egemenlere de onları öldürmekle mücadelenin bitmeyeceğini gösterdi” ifadelerini kullandı.

“Denizlere sözümüz devrim olacak”

İçinde bulunulan dönemde derinleşen kapitalizmin krizi ve emperyalist savaşlara karşı Denizlerin mücadele bayrağını devrimci gençliğin taşıdığını belirten Şahin, “Mücadelemizi sürdürürken de bu mücadelenin parlamento sınırları içerisinde verilmeyeceğini, burjuvazinin en meşru demokratik hakkımızı bile karşılamaktan aciz olduğunu biliyoruz. Emekçilerin ve ezilenlerin düşmanı bu düzen, siyasal iktidar ve burjuva muhalefetçilerini ancak devrimcilerin, işçi ve emekçilerin göndereceğini buradan tekrar haykırıyoruz” diye vurguladı. Şahin, “Sadece 6 Mayıs’ta düşenlerin değil, tüm devrim şehitlerinin kavgalarını mücadelemizde yaşatıyoruz” dedi.

Anma, “Mahir, Deniz, İbo, sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Devrimciler ölür, devrimler sürer”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Denizlere sözümüz devrim olacak” sloganlarıyla son buldu. (Kaynak: ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu