Güncel

Gazeteciler dün yaptığı eylemde: Hakikati yazmaktan vazgeçmeyeceğiz

Sansür yasasına karşı Basın-İş, TGS ve TGC'nin çağrısıyla çok sayıda gazeteci Şişhane meydanından hiçbir baskıya boyun eğmeyecekleri ve gerçekleri yazmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Basına yönelik yeni sansür yasasına karşı gazeteciler Şişhane Meydan’da bir araya geldi. DİSK/Basın-İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) çağrısıyla yapılan eylemde gazeteciler “sansür yasasına” karşı mücadeleyi sürdüreceklerinin sözünü yineledi.

“Korkutma, hapsetme yasasına hayır. Basın hürdür sansür edilemez” yazılı pankartın açıldığı eylemde, sansüre karşı sloganların yer aldığı dövizler de taşındı.

DİSK/Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş, bu yasanın medyanın son kalan hava deliklerini tıkamaya, mevcut iktidarı desteklemeyen herkesi hedef almak amacıyla hazırlandığına dikkat çekti. Eylem çağrısı yaparken meslektaşlarına, haberleri yayınlayabilecek mecraların yaşaması ve mesleği sürdürmeye devam edebilmek için buluşma çağrısı yaptıklarını dile getiren Yurttaş, “Bu yasa tasarısı TC tarihinin en karanlık yasalarından biri. Basına, gazetecilere yetmiyor, sosyal medya kullanan yurttaşlara yönelik büyük bir tehdidi beraberinde getiriyor” dedi.

“Milli güvenlik” ya da “Kamu yararı” adı altında herkesin yargılanacağı bir yasa tasarısının gündemde olduğunu kaydeden Yurttaş, “Bir takım kurullar oluşturularak, ya da mevcut kurumlara hak ettiğinden fazla görev, yetki vererek gazeteciliği baskı altına almaya, iktidarı desteklemeyen herkesi hedef alan yasa tasarısı. Kalemimize, basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hakikatin, gerçeğin gücü hiçbir şekilde örtülemez. Sadece çıplak sesimiz, sadece kalemimiz kalsa bile, bir kameramız kalsa bile yazmaya, anlatmaya, kayıt altına almaya, insanlara hakikati ulaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

TGC Yönetim Kurulu üyesi Uğur Güç de asıl dezenformasyonun iktidar tarafından yapıldığını kaydetti. Zaten gazetecilerin gözaltına alındığını, tutuklandığını kaydeden Güç, “Gerçekleri yazmaya devam ediyoruz” dedi.

Güç, şöyle devam etti: “İktidarın kurguladığı geleceği biz gerçekleri yazarak deleceğiz. Gerçekleri yazmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.”

Son olarak söz alan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, tasarı daha kanunlaşmadan fiilen saldırıların başladığına dikkat çekti. Sansür yasasının bir takım vaatlerle tehlikesinin gizlenmeye çalışıldığını kaydeden Durmuş, internet medyasında çalışanlara da basın kartı verileceği, reklam alabilecekleri süslemelerine dikkat çekti. Ancak RTÜK gibi kurumların ceza ve sansür kurumlarına da dönüştürüldüğünü söyleyen Durmuş, “Gazetecilerin zaten ulaşmakta zorlandığı basın kartı tamamen bürokratlar tarafından verilecek bir karta dönüştürülecek” dedi.

“Bu kanun bu tasarı bizim değildir çünkü bir basın kanunu değildir” diyen Durmuş, yarın Türkiye’nin dört bir yanından gazetecilerin Ankara’da Sansür Yasası’na ses çıkaracağını da duyurdu.

Eylem, “Baskılar basını yıldıramaz”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu