Güncel

Düğüne katılan damat ve 9 kişi ‘sarı-kırmızı-yeşil’ şal gerekçesiyle tutuklandı

Düğünde sarı, kırmızı ve yeşil renkte şal takan damat ile birlikte 9 kişi tutuklandı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 12 Haziran’da belediyenin nikah sarayında yapılan düğün sonrası damat ve düğüne katılan 9 kişi dün ifadeye çağrıldı. Esenyurt’ta bulunan Kıraç Polis Karakolu’na ifade vermeye giden damat Mesut Karçık ve diğerleri taktıkları sarı, kırmızı ve yeşil rengindeki şaldan dolayı gözaltına alındı.

Takılan renklerin yanı sıra düğünde söylenen şarkılar da suçlama konusu yapıldı. Düğünde, slogan atıldığını ileri süren savcılık, gözaltına aldırdıklarına “Örgüt propagandası” suçlamasını yöneltti. Gözaltına alınanlar, şalın ulusal renkleri olduğunu, herhangi bir örgütü temsil etmediğini ifade ederek, suçlamayı reddetti.

Polis ifadeleri ardından bu sabah 10 kişi savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Büyükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. Cahit Karçık, Şefik Karçık, Tahsin Karçık, Mesut Karçık, Savaş Karçık, Aydın Kaplan, İbrahim Kaplan, Umut Kaplan, İbrahim Baran ve Burhan Topçu savcılıkta ifadeleri alınmadan dosya üzerinden “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen on kişi tutuklandı.

Öte yandan düğüne gelen müzisyenlerin de soruşturmaya dahil edildiği öğrenildi. Müzisyenlerin de ifadeye çağrılması bekleniyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu