DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Sri Lanka kapitalizminin krizi, halk ayaklanmasını ateşliyor*

Sri Lanka, aylardır önemli bir kitle hareketine tanıklık ediyor. Bu hareketle ilgili Red Flag yazarı Eleanor Morley’in yorum yazısını Özgür gelecek okurları için çevirdik.

Nisan ayının başından bu yana, Sri Lanka, Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep eden bir kitlesel protesto dalgasının girdabında bulunuyor. Binlerce işçi ve öğrenci 30 yılın en önemli kitle hareketinde seferber olmuş durumda.

Birkaç genel grev adada yaşamı tamamen durdurdu. Düzinelerce hükümet bakanı istifa etti ve birçoğu da o süreçten bu yana ülkeyi terk ederken, cumhurbaşkanı ise iktidarı elinde tutmak için savaşıyor.

Başkent Kolombo’daki protestocular, yakın zamanda Myanmar ve Tayland’da görülen kitlesel direniş taktiklerini öğrenen yeni nesil Sri Lankalıların siyasi örgütlenme alanı haline gelen Galle Face Green parkında kalıcı bir protesto kampı kurdular.

Protestolar, ülkenin 1948’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana yaşanan en büyük ekonomik krizle ateşlendi. Ekonomi serbest düşüşte seyrediyor, milyonlarca insan acı çekiyor ve ufukta bir son da görünmüyor.

Günde on üç saatlik elektrik kesintileri, doktorların kritik ameliyatları iptal etmek zorunda kaldığı hastaneler de dahil olmak üzere ülke genelinde kaosa neden oldu. Bir kilo pirincin fiyatı 80 Sri Lanka rupisinden 500’e yükseldi. Temel ilaçlar kıt ve kağıt arzı o kadar düşüktü ki bu yılın ilk aylarında okul sınavları iptal edildi.

Krizin sorumlusu tek bir faktörden oluşmuyor. Tüm ekonomi ağırlıkları altında çökene kadar farklı sorunlar üst üste yığıldı: büyük miktarda dış borç, azalan döviz rezervleri, COVID-19 salgınının yarattığı tahribat, Rajapaksa ve önceki hükümetlerin politika kararları ve yabancı uluslararası kurumların eylemleri, hepsi birleşti.

Sri Lanka uzun bir süredir krize açıktı. Yirminci yüzyıl boyunca, ekonomi birkaç tarımsal ürün (ihracat için çay, kauçuk ve hindistancevizi ve iç tüketim için pirinç) ve Hollanda ve İngiliz sömürgeciliğinin mirası olan hizmetler hakim oldu.

İhracat fiyatları düştüğünde, ekonomi genelinde yankısı hissedildi, işçileri ve köylüleri sert bir şekilde vurdu ve 1953 ve 1971’de olduğu gibi kitlesel toplumsal mücadelelere yol açtı.

1977’de hükümet fiyat kontrollerini, gümrük vergilerini ve diğer düzenlemeleri önemli ölçüde azalttı ya da kaldırdı ve ekonomiyi büyük miktarlarda yabancı yatırıma açtı. 1980’ler boyunca devam eden ekonomik liberalizasyon, borcun şişmesine neden oldu –1990’a kadar olan yirmi yılda dış borcun GSYİH’ya oranı üç katına çıktı.

2000’lerde bazı şeyler değişmeye başladı. Birincisi ulusal borcun doğasıydı. 1990’larda Sri Lanka uzun geri ödeme periyotlarıyla düşük faizli kredilere hala sırtını yaslayabiliyordu. Ülke 1997 yılında “düşük orta gelirli” statüsüne yükseltildiğinde, bu kredilere erişim sona erdi.

Ticari borçlanma, 2004 yılında dış borcun yüzde 2,5’inden 2019’da yüzde 56’sına ulaştı ve daha yüksek faiz oranları ve daha kısa geri ödeme süreleri ile geldi.

İlk Rajapaksa hükümeti 2004 yılında Başkan Mahinda Rajapaksa liderliğinde seçildi. Rajapaksa, savunma bakanı olarak kardeşi Gotabaya ile birlikte Tamil ulusal hareketine karşı amansız bir savaş yürüttü ve bu süreç 100.000’den fazla insanı öldüren 2009 soykırımıyla sonuçlandı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, askeri harcamaların hükümet harcamaları içindeki payı 2004’te yüzde 11’den üç yıl sonra yüzde 16’nın üzerine çıktı. 2022 bütçesinin yüzde 12,3’ü mevcut krize rağmen orduya tahsis edildiğinden bu yana yüksek kaldı.

Dünya Bankası’na göre, Sri Lanka, ülke nüfusuna göre ordusunun büyüklüğü açısından İsrail’den sonra ikinci sırada yer alıyor.  Tamil nüfusun çoğunlukta olduğu kuzeydoğuda her altı sivile yaklaşık bir asker düşüyor.

Ordunun 2009’da Tamilleri katletmesinin ardından Rajapaksa hükümeti, dış krediler yoluyla altyapı geliştirme planına girişti. İlk başta, borca dayalı büyüme başarı getirdi: GSYİH büyümesi 2009’da yüzde 3,5’ten 2012’de yüzde 9,1’e fırladı.

Ancak gelişme, sürekli artan miktarlarda ticari kredilere dayanıyordu ve büyümenin ilk yılları, bir inşaat ve reel sektör tarafından körükleniyordu, ancak emlak patlamasının kısa ömürlü olduğu kanıtlandı.

Sri Lankalı ekonomist Dushni Weerakoon, Foreign Affairs için bir makalesinde, hükümetin “faiz oranı geri ödemelerini karşılamak için yalnızca döviz gelirlerini kullanmaları gerektiğini ve daha önemli anapara ödemelerini çevirmeye devam edebileceklerini” varsaydığını yazıyor.

Böylece ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası ile ilgili olarak devlet borcu 2012’de yüzde 69’dan 2020’de yüzde 100’ün üzerine çıktı.

Birçok ülkenin borç-GSYİH oranının yüksek olduğu bir gerçekliktir; ancak Sri Lanka için sorun, 2020’de yüzde 72’ye ulaşan, dünyadaki herhangi bir ülkenin en yükseği olan faiz ödemelerine ayrılmış artan miktarda hükümet harcamasıdır.

2019’da Gotabaya Rajapaksa cumhurbaşkanı seçildi ve Mahinda başbakan olarak geri döndü. Gotabaya, devlet gelirlerini önemli ölçüde azaltan kapsamlı vergi indirimleri başlattı. Ardından COVID geldi. Toplam GSYİH’nın yüzde 12’sine ve işgücünün benzer bir yüzdesine katkıda bulunan turizm endüstrisi kapatıldı.

Merkez bankasının “Sri Lanka’nın döviz kazancının temel direği” olarak tanımladığı havaleler kurumaya başladı ve hazır giyim ihracat sektörü, uluslararası tedarik zinciri kesintilerinden zarar gördü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Sri Lanka’nın kredi notunu düşürerek, ithalat satın almak ve mevcut borcu ödemek için kullandığı uluslararası kredilere erişimi kesti. Bir süreliğine mevcut döviz rezervleri açığı doldurdu.

Ancak 2022’nin başlarında, bu rezervler iki yıl önce yaklaşık 8 milyar dolardan 2 milyar dolara düştü. Mayıs başı itibariyle, Sri Lanka’nın 50 milyon ABD dolarından daha az rezervi kaldı.

Ekonominin tüm sektörleri çöktü. Geçen yıl hükümet, kimyasal gübre ithalatını yasaklayarak Sri Lankalıların tahmini yüzde 60’ının doğrudan veya dolaylı olarak geçimlerine bağlı olduğu tarım endüstrisini büyük ölçüde yok etti. Bu aynı zamanda ihracata da zarar verdi, döviz krizini artırdı ve hükümeti pirinç ithal etmeye zorladı.

Küresel enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, ithalatın fiyatını artırdı ve tam da paranın tükendiği bir anda enerji fiyatları fırladı. Şimdi Sri Lanka borç geri ödemelerinde temerrüde düşüyor, mevcut borç yığınına eklemek için daha fazla kredi için çabalıyor ve kelimenin tam anlamıyla ışıkları söndürüyor.

Bunun çok zenginler dışında herkes üzerindeki etkisi çok büyük oldu. Nispeten rahat bir yaşama alışmış olan birçok kişi artık yiyecek satın almakta zorlanıyor. Ada genelinde binlerce insan bu yıkıma 3 Nisan’dan itibaren kitlesel protestolarla karşılık verdi.

Mahinda Rajapaksa tarafından seferber edilen hükümet yanlısı bir çete Mayıs ayı başlarında Kolombo’daki protesto kampını parçaladığında, binlerce kişi onları kovmak için Galle Face’e inerek karşılık verdi. Birkaç saat içinde Mahinda başbakanlıktan istifa etti ve bir açık deniz deniz üssüne tahliye edildi. Bir gün içinde en az üç düzine devlet görevlisinin evi yakılarak yerle bir edildi.

Ama Gotabaya iktidara yapıştı. Hareketin toplanma çığlığı “Gota Go Gama” ya da eve git Gotabaya idi: başkanın istifa etmesi ve ABD vatandaşlığına ve mülklerine yönelik inceleme yapılması talebi.

Rajapaksa ailesi, son 20 yılın çoğunda Sri Lanka’yı yönetti. En son kabinede beş Rajapaksa vardı. 2005’te başkanlığı kazandıktan sonra Mahinda, üç erkek kardeşini ulusal bütçenin dörtte üçünden fazlasını kontrol eden bakanlıklara atayarak ülkeyi bir aile şirketi gibi yönetti.

Kimse tam olarak ne kadar zengin olduklarını bilmiyor, ancak son on yılda Pandora Belgeleri gibi çeşitli sızıntılar, ülkeden milyarlarca doları gizli vergi cennetlerine sızdırdıklarını gösteriyor. Gotabaya, kovuşturmadan cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı kazanana kadar, ebeveynleri için bir anıt inşa etmek için devlet fonlarını çaldığı için yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı.

Mahinda’nın istifasından bu yana Gotabaya, protestoculara karşı bir şiddet dalgası yayarak –son haftalarda yüzlerce insan tutuklandı– ve yeni bir “birlik hükümeti” kurmaya çalışarak huzursuzluğu bastırmaya çalıştı. Ancak ana muhalefet partileri bu çağrıya katılmayı reddettiler ve bunun yerine yeni seçim çağrısında bulundular.

Bu hareket Rajapaksa ailesini devirmeyi başarırsa bu bir zafer olacaktır. Bazıları ülkeden denizaşırı konaklarına kaçtı. Ancak Sri Lanka’nın karşı karşıya olduğu kriz Rajapaksas ile bitmiyor.

Bağımsızlıktan bu yana, liderlerin çoğu bir dizi hanedandan geldi. Fred Halliday tarafından 1971’de yayınlanan New Left Review makalesinde “servetleri miras kalan mülklerindeki grafit madenlerinden elde edilen zengin bir toprak sahibi” olarak tanımlanan Don Stephen Senanayake, bağımsızlık sonrası ilk liderdi. Sadece başbakan olarak değil, aynı zamanda savunma bakanı ve dışişleri bakanı olarak da görev yaptı ve aile üyeleri kalan önemli pozisyonlardan biri hariç hepsini doldurdu.

Senanayake’nin ilk hükümet eylemi, bugüne kadar Sri Lanka siyasetine egemen olan Sinhalese çoğunluğundan politikacıların giderek artan şovenizmini harekete geçirerek, 1 milyona yakın Hint kökenli Tamil’i haklarından mahrum etmek oldu. Oğlu ve ardından yeğeni lider olarak onun yerine geçti ve partileri Birleşik Ulusal Parti (UNP), günümüzün ana muhalefet koalisyonu Samagi Jana Balawegaya’da (Birleşik Halk Gücü) kilit grup olmaya devam ediyor.

Senanayake ailesinin yönetimini Bandaranaike’lerin –zengin bir toprak sahibinin başka bir oğlu olan Solomon Bandaranaike- kendi iktidara yükselişi için yeni bir siyasi araç inşa etmek üzere UNP’den ayrılan Sri Lanka Özgürlük Partisi (SLFP) izledi.

Bandaranaike, 1956’da cumhurbaşkanlığını kazandıktan sonra, Tamilce konuşan büyük azınlığa rağmen Sinhala’yı ülkenin resmi dili olarak belirleyen “Yalnızca Sinhala Yasası”nı kabul etti. Bandaranaike’nin eşi Sirimavo daha sonra lider oldu ve üç farklı süreçte görev yaptı. SLFP, 2016’da SLFP içindeki hizip savaşlarının ardından kendi Sri Lanka Podujana Peramuna’yı (Sri Lanka Halk Cephesi) kurana kadar Rajapaksas’ın partisi oldu.

70 yıldan fazla bir süredir Sri Lanka, Müslüman nüfusu işçileri ve yoksulları bölmek için Sinhala-Budist milliyetçiliğine ve Tamil baskısına yaslanırken plantasyon sahiplerinin, sanayi patronlarının ve uluslararası yatırımcıların çıkarları doğrultusunda hüküm süren iki büyük partiden birinin liderleri tarafından yönetiliyor.

Bunlar, Gotabaya’nın düşmesi durumunda iktidarı ele geçirmek için şu anda kanatlarda bekleyen muhalefet partileridir.

Sinhalese seçkinlerinin genel nüfusun çoğu tarafından da benimsenmiş baskın ideolojisi, Sinhala-Budist şovenizmidir: Sri Lanka’nın Budizm ve Sinhala halkının kalbi olduğunu ve farklı dinlerden veya etnik kökenlerden gelenlere karşı, en iyi ihtimalle, adada hoş görülü olmayı içermektedir.

Tamillere yönelik devlet güdümlü baskı acımasızdı. Bağımsızlıktan sonraki on yıllarda defalarca kanlı katliamlar patlak verdi, Tamiller devlet bürokrasisinde ve üniversitelerde ayrımcılığa uğradı, kültürel eserleri sistematik olarak yok edildi ve binlerce kişi ülkenin güneyinden ve batısından kuzey doğusuna ya da tamamen adadan kaçmak zorunda kaldı.

Tamil ulusal kurtuluş hareketi, 1970’lerde bu baskıya tepki olarak kuruldu ve 1980’lerde, Tamil Kaplanları’nın önderliğinde yola çıktı.

Tamil mücadelesini ezdikten sonra, Rajapaksas daha sonra Müslüman azınlık nüfusuna karşı şiddeti körükledi ve 2010’larda şovenist Budist rahiplerin önderliğindeki ölümcül pogromların Müslüman nüfuslu bölgelerin sokaklarında taşmasına izin verdi.

Şimdiye kadar, Tamil kitleleri Gotabaya Rajapaksa’ya karşı mevcut protesto hareketine kararlı bir şekilde girmedi. Nisan ayındaki genel grev, Tamillerin çoğunun yaşadığı ülkenin kuzey doğusunda ortaya çıktı, ancak bu bölgelerin veya Kolombo’daki Tamil azınlığın, Tamil’e özgü taleplerle bir blok olarak sokak gösterilerine katıldığı görünmüyor.

Tamiller mevcut mücadeleye katılmasalar ve baskılarıyla siyasi bir hesaplaşmaya zorlamasalar bile, Sinhala milliyetçiliğinden kopamamak bu hareketin ne kadar ilerleyebileceğini sınırlayacaktır.

Sinhala elitleri, elit azınlığın zenginliği ve gücü hazır giyim fabrikalarında, çay plantasyonlarında ve turistik tatil yerlerindeki işçilerin sırtından inşa edilmiş olsa da, Sinhala işçilerini kendi yönetimlerine bağlamak için bu ideolojiyi ve uygulamayı kullandılar.

Kolombo’dan gelen bazı olumlu işaretler var. Müslümanlar Sinhalalar ile birlikte savaştı ve 2009 katliamına atıfta bulunularak Tamil Soykırım Günü olarak bilinen 18 Mayıs’ta, farklı dini kökenlerden bir grup protestocu Galle Face kampında bir anma etkinliği düzenledi. Bunlar çok küçük adımlar, ancak ortak bir düşmanla savaşmanın etnik bölünmeyi yıkma potansiyeline sahip olduğunun bir göstergesi.

Ancak bu hareketin nasıl gelişeceğini tam olarak tahmin etmek imkansız.

Ordu şimdiye kadar cumhurbaşkanına sadık kaldı. Gotabaya yirmi yıl orduda görev yaptı ve 2009’daki savunma bakanı rolünden dolayı üst düzey yöneticiler tarafından büyük saygı görüyor. Sri Lankalı insan hakları aktivisti Laxmanan Sanjeev, 2020’de Foreign Policy dergisi için yazdığı bir makalede ülkenin fiili olarak cunta haline gelip gelmediğini sorguladı.

Sanjeev, Gotabaya’nın bakanlıklarını emekli subaylarla doldurduğunu ve 30 farklı devlet kurumunu savunma bakanlığının görev alanına getirdiğini kaydetti. Ordunun ondan kopması pek olası görünmüyor, ancak hareket yeni bir ivme kazanırsa, generallerin Gotabaya’yı korumak için güçlerini en iyi şekilde çaba sarf etmeleri mümkün.

İşçi sınıfı diğer güçlü güçtür. 9 Mayıs’ta protesto kampına yapılan saldırının ardından sendikalar süresiz genel grev başlattı; bu bir dönüm noktası olabilirdi ama birkaç gün sonra iptal edildi. Süresiz bir grev zaten sakat olan ülkeyi felç edecek ve Gotabaya’nın yönetmesini neredeyse imkansız hale getirecekti.

Yüksek düzeyde örgütlenmiş bir işçi sınıfı, örneğin temel malları en çok ihtiyaç duyulan yerlere taşıyarak ve örneğin artık buna gücü yetmeyen insanlara yiyecek sağlayarak bazı ekonomik sorunlarla doğrudan ilgilenmeye başlayabilir. İşçiler de sokak hareketine sanayi grupları olarak yaklaştılar: hemşireler, hazır giyim işçileri, liman işçileri vb. birlikler protestolara birlikte katılıyor.

Kesin olan tek şey, krizin yakın zamanda ortadan kalkmayacağıdır. Başbakan Wickremesinghe, her şey daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşeceğini ve bunun iki yıl sonra olabileceğini söyledi. Bu, işçiler ve öğrenciler için daha da büyük bir yıkım anlamına gelse de, bu mücadelenin Sri Lanka’nın seçkinlerine yönelik saldırısını derinleştirme olasılığını açık bırakıyor.

*(Eleanor Morley, Red Flag) 29 Mayıs 2022

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu