EmekGüncel

A101’de iş cinayeti

A101 Esenler deposunda çalışan Muhammet Ali Yaşar, çıkan yangında deponun yangın çıkışı olmadığı için yaşamını yitirdi

Mağaza Market-Sen A101 Koordinasyonu, İstanbul Esenler depoda yaşanan iş cinayetinde Muhammet Ali Yaşar’ın yaşamını yitirmesinin ardından A101 ve ana akım medyada üstü kapatılmak istenen gerçekleri kamuoyuyla paylaştı.

ETHA’nın haberine göre olayın ardından iş cinayeti ana akım medyada Ali Yaşar’ın “uyuyakaldığı esnada çıkan yangında hayatını kaybettiği” şeklinde yayınlandığını hatırlattı. Olayın ardından işçilerle görüşen sendika, Çalışma Bakanlığı’na seslenerek Esenler mağazası ile soruşturma başlatılmasını ve mağazalarda denetim yapılmasını istedi.

‘A101’de uyumak mümkün değil’

Sendika, işçilerle yapılan görüşmenin notlarını şu maddelerle açıkladı:

Yasak olmasına rağmen tek başına mağaza açtırıldı: Muhammet Ali Yaşar, 18 Haziran 2022 sabahı “yasak” olmasına rağmen tek başına mağaza açmak zorunda kaldı. Mağazanın deposuna tek başına inmek zorunda kalan ve sesini kimseye duyuramayan işçinin ölümünden A101 patronları sorumludur. A101’in “az işçiyle çok iş” düzeni bir işçinin canını alan koca bir felakettir. Buna son vereceğiz.

İşçinin uyuyakaldığı gerçek değil aldatmaca: Gecesini gündüzünü marketlere veren işçiler yakından biliyor; A101’de uyumak mümkün değildir. Bu yanıltıcı haberlerin arkasında A101 patronlarının kendini aklama isteği yatıyor. Sabah 08.03’te tek başına açtığı mağazada bulunan işçinin depoda mahsur kaldığını, o mağazayı karış karış bilen işçiler anlatıyor.

Yangın çıkışı yok, panolar arızalı: Yangının çıktığı mağazadaki elektrik panosunun arızalı olduğu defalarca işçiler tarafından dile getirildi. Bu sorun çözülmek yerine geçiştirildi. Gönderilen fazla mallardan işçiler depo düzeni sağlayamadı. Yangın merdiveninin önüne bile ürün dizdiren, depoları denetlemeyen A101 sorumluları elbette suçludur. Panodaki arızanın giderilmemesiyle, yangın çıkışının kapatılmasıyla Muhammet Ali Yaşar göz göre göre ölüme terk edilmiştir.

O mağaza iş güvenliği sağlanmadan açılmayacak: A101 sorumluları şimdi yangın çıkan mağazayı hızla yeniden açmak istiyor. Önlem alınmadan, sorunlar giderilmeden açılacak bu mağaza yeni can kayıplarına gebedir. İş güvenliği sağlanmadan bu mağaza açılamaz.

Çalışma Bakanlığı tüm mağazaları denetleyecek: Yangın çıkan mağaza sadece bir örnek. Üyelerimizin sendikamıza ulaştırdığı videolardaki gerçekleri görmek için daha kaç işçinin canından olması gerekir? Her mağazada iş güvenliğinin denetlenmesi Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğundadır: Derhal Esenler mağazası ile ilgili soruşturma başlatın, tüm mağazalarda denetim yapın.

Mağaza Market-Sen, “Tüm A101 işçilerini Muhammet Ali Yaşar için, tüm haklarımıza sahip çıkmak için birlik olmaya çağırıyoruz. Bugün öfkemiz büyük ancak öfkemiz birliğimizle büyüdüğünde hesap sorabileceğiz. A101 işçisi köle değil, olmayacak. Market işçilerinin sömürülmesine son vereceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu